Informacje o uzależnieniach

Alkoholizm

Specjalizujemy się w profesjonalnej terapii dla osób uzależnionych od alkoholu. Pomagamy w pełni pokonać uzależnienie alkoholowe, dbając o zastosowanie indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.

Narkomania

Pomagamy wyjść z nałogu osobom uzależnionym od narkotyków, na każdym stadium uzależnienia. Dbamy o właściwe podejście zarówno od strony medycznej jak i psychologicznej.

Uzależnienie
od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu często traktowane jest jako zły nawyk, jednak w rzeczywistości jest ono chorobą, która podobnie jak inne przypadłości medyczne ma swoje objawy, powikłania i metody leczenia. Do podstawowych objawów choroby alkoholowej zalicza się dziś niewątpliwie głód alkoholowy, czyli poczucie przymusu picia nawet w momencie świadomości, że nie jest to wybór dobry czy rozsądny.

Alkohol jest silną substancją chemiczną, której intensywne nadużywanie powoduje uzależnienie się organizmu, prowadzące do odczuwania wspomnianego właśnie głodu alkoholowego. Wśród objawów głodu mogą pojawiać się drżenia, bóle, niewyjaśniony lęk, nadmierna potliwość, poczucie napięcia fizycznego i psychicznego, bezsenność, niezdolność do koncentracji czy wreszcie ogólne poczucie konieczności sięgnięcia po przysłowiowy kieliszek.

Alkohol – substancja, która niszczy

Alkohol
podobnie jak inne używki

przyzwyczaja organizm zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, powodując trudności z funkcjonowaniem w trzeźwym stanie świadomości. Środek, który początkowo służył jako odskocznia od codzienności szybko stał się podstawą, bez której codzienność ta jest nie do zniesienia. Dla osoby uzależnionej to właśnie pozbawienie go możliwości spożycia alkoholu oznacza dyskomfort i poczucie braku normalności, nawet jeśli pojawia się w jego głowie świadomość szkód spowodowanych piciem alkoholu. Wśród najważniejszych strat spowodowanych piciem alkoholu należy wyróżnić utratę zdrowia, brak szacunku do samego siebie i utratę własnych wartości, doświadczanie wstydu związanego z uzależnieniem, poczucie winy i odpowiedzialności za problemy rodzinne i osobiste, problemy w pracy i straty finansowe, kłopoty rodzinne, a niejednokrotnie również problemy z prawem.

Leczenie uzależnień od alkoholu i narkotyków

Objawy uzależnienia od alkoholu

przyzwyczaja organizm zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, powodując trudności z funkcjonowaniem w trzeźwym stanie świadomości. Środek, który początkowo służył jako odskocznia od codzienności szybko stał się podstawą, bez której codzienność ta jest nie do zniesienia. Dla osoby uzależnionej to właśnie pozbawienie go możliwości spożycia alkoholu oznacza dyskomfort i poczucie braku normalności, nawet jeśli pojawia się w jego głowie świadomość szkód spowodowanych piciem alkoholu. Wśród najważniejszych strat spowodowanych piciem alkoholu należy wyróżnić utratę zdrowia, brak szacunku do samego siebie i utratę własnych wartości, doświadczanie wstydu związanego z uzależnieniem, poczucie winy i odpowiedzialności za problemy rodzinne i osobiste, problemy w pracy i straty finansowe, kłopoty rodzinne, a niejednokrotnie również problemy z prawem.

Utrata kontroli nad piciem

polegająca na częstym piciu ponad planowaną ilość, niejednokrotnie w najmniej oczekiwanych momentach to pierwszy z wielu objawów alkoholizmu. Utrata kontroli oznacza brak możliwości decydowania o tym, kiedy, gdzie i ile alkoholu zostanie spożyte. Osoba uzależniona może często używać stwierdzenia, że jej picie „wymyka się spod kontroli”, ale jednocześnie nie potrafi unikać tego typu sytuacji. Częstą próbą pokonania nałogu są na tym etapie okresy abstynencji, po których nałóg i potrzeba wypicia wracają ze zdwojoną siłą.

Zespół abstynencyjny

to nic innego, jak popularny kac, będący fizycznym i psychicznym objawem zatrucia alkoholem. Nerwowość, bezsenność, bóle głowy, nudności, ogólne osłabienie czy problemy z koncentracją to tylko niektóre z objawów przedawkowania alkoholu. U osób uzależnionych, wraz ze zwiększaniem się dawek spożywanego alkoholu, zwiększa się też nasilenie objawów zespołu abstynencyjnego. Te mogą prowadzić nawet do częstszych wizyt w szpitalu i poważnych powikłań zdrowotnych oznaczających zwyczajnie wycieńczenie organizmu z powodu zatrucia alkoholem.

Zmiana tolerancji alkoholu

to już kolejny objaw alkoholizmu, zauważalny najczęściej w trudnościach z osiągnięciem poziomu upojenia, jaki znany był osobie na początku jej przygody z piciem. Często ludzie odnoszą się do możliwości wypicia więcej jako do „mocnej głowy”, jednak w rzeczywistości jest to tylko przyzwyczajenie się organizmu do dawek alkoholu, które w pewnym momencie zaczyna powodować szybki spadek tolerancji i efekt upicia się nawet po kilkukrotnie niższych dawkach alkoholu.

Budowanie życia wokół alkoholu

to zdecydowanie najbardziej zaawansowany etap choroby, a jednocześnie ten z którego trudno wydostać się już samodzielnie. Życie osoby uzależnionej zostaje często podporządkowane poszukiwaniu alkoholu i okazji do jego wypicia. Choć często wydaje się to być zwyczajnym, „imprezowym” trybem życia, w rzeczywistości alkohol zaczyna odbijać się piętnem na innych wartościach, życiu rodzinnym, czy pracy. Osoba uzależniona nie jest często zainteresowana samymi znajomościami z ludźmi, a zwyczajnie chęcią zabezpieczenia sobie ciągłego dostępu do alkoholu i możliwości wypicia go, choćby w samotności.

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą i podstępną, która może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i psychicznych, a nawet śmierci. Jeśli znasz osobę, u której zauważalne są powyższe objawy lub sam doświadczasz ich u siebie, zgłoś się po pomoc zanim będzie zbyt późno.

Narkomania, podobnie jak alkoholizm, nie jest złym nawykiem, a chorobą wymagającą natychmiastowego leczenia

Uzależnienie
od narkotyków

Substancje psychoaktywne inne niż alkohol zbierane są pod ogólnym określeniem narkotyków, które podobnie jak omówiony wyżej trunek potrafią uzależniać, niszczyć wszystkie aspekty życia człowieka, a nawet zabijać.

Specjaliści wyróżniają cztery fazy uzależnienia od narkotyków oraz dodatkową fazę inkubacyjną, czyli wszelkie czynniki mogące być przyczyną uzależnienia:

Faza 0 - Inkubacja

W fazie inkubacji zebrane zostały wszystkie czynniki, które mogą doprowadzić do uzależnienia od narkotyków. Wśród nich najczęściej spotykanymi są rozbita rodzina, życie w złych warunkach i biedzie, zaniedbania wychowawcze w rodzinie, czy brak właściwych wartości przekazanych dzieciom przez rodziców. Choć może wydawać się to zaskakujące, to właśnie w dzieciństwie u człowieka wyrabiają się skłonności do sięgania po używki, które choć mogą nie ujawnić się przez wiele lat, prędzej czy zaznaczą pokażą swoją obecność.

Faza I – Inicjacja

Pierwszym etapem uzależnienia od narkotyków jest podejście często określane jako „Biorę, żeby było przyjemnie”. Osoby znajdujące się w pierwszej fazie to często ci, którzy zażywają narkotyków po raz pierwszy. W fazie inicjacji następuje przełamanie pewnych barier i strachu przed przyjęciem narkotyków, czy w konsekwencji złamaniem prawa. Osoby takie często ufają dilerowi, który informuje ich o uldze i wolności, jakiej doświadczą po zażyciu narkotyków, budując w ten sposób dłuższą relację i zależność od człowieka, który dostarczył im używkę po raz pierwszy. U osób w fazie I następuje załamanie i naruszenie wyznawanych dotąd wartości, choć na tym etapie konsekwencje w postaci problemów w szkole, kłopotów w kontaktach z rodziną i rówieśnikami czy problemów zdrowotnych związanych z nadużywaniem narkotyków są niewielkie. Najczęściej zażywanymi na tym etapie środkami są marihuana, alkohol, tytoń, a także różnego rodzaju leki uzależniające.

Faza II - Eksperymentowanie

Osoby, które raz lub kilkakrotnie sięgnęły po używki odczuwają, że ich spożycie przyniosło im wówczas pewną ulgę. W momencie gdy przydarzy się im coś złego lub przykrego, używka staje się niejednokrotnie środkiem, który ma w tym bólu ulżyć. Osoby w fazie eksperymentowania dążą do tego, by po używkach było im przyjemnie, ale też do tego, by uniknąć przykrości. Do zachowań z fazy pierwszej dochodzą tu coraz częściej kłamstwa i uciekanie od bieżących problemów, wchodzenie w większą grupę osób zażywających, tworzenie chorych połączeń w których narkotyk jest rozwiązaniem (narkotyk to zabawa, narkotyk to sposób na problemy, narkotyk to sposób na problemy z nauką), czy zażywanie narkotyków w formie walki ze stresem. Osoby w fazie eksperymentowania coraz częściej sięgają po mocniejsze środki takie jak LSD, amfetamina, ekstazy, czy przetwory konopi indyjskich takie jak skun i haszysz. Choć środki te są w dalszym ciągu najczęściej nadużywane w weekendy i na imprezach, może zdarzyć się także używanie w samotności.

Faza III – Nadużywanie

Tu eliminuje się już właściwie przyjemność, choć ta zawsze będzie leżała w podwalinach uzależnienia od narkotyków. W fazie nadużywania pojawiają się wszystkie objawy i zachowania znane z fazy II, przy czym zasadniczą różnicę stanowi tu częstotliwość sięgania po narkotyki – osoba nadużywająca oddaje się narkotykom regularnie, sięgając po nie przy każdym stresie, problemie, czy niewygodnej sytuacji, nie widząc już innej drogi rozwiązania problemu.

Faza IV - Uzależnienie

Uzależnienie to czwarta, ostatnia faza drogi narkotykowej. Osoby uzależnione kierują się już filozofią „Żyję po to aby brać, biorę po to aby żyć” i nie jest to wcale określenie przesadzone. Osoby takie będą używały bardzo często, a nawet codziennie, doświadczając przy tym coraz częściej fizycznych i psychicznych objawów nadużywania narkotyków. Odczuwanie potrzeby wzięcia środka odurzającego jest tu zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a wraz ze zwiększaniem dawek zmniejsza się też kontrola nad tym, jak dużo i jak często przyjmuje się narkotyk. Osoby w tej fazie będą doświadczały zespołu abstynencyjnego znanego z alkoholizmu, wielokrotnie przejawiając też zaburzenia z obrębu depresji, a nawet myśli samobójcze.

Uzależnienie od narkotyków stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej, a jego leczenie jest długotrwałe i wiąże się z koniecznością stosowania zarówno terapii grupowej, jak i indywidualnej. Wytrwanie w abstynencji jest trudne, ale dzięki specjalistycznej pomocy, jak najbardziej możliwe.