Leczenie uzależnienia od hazardu

Ośrodek świadczy wsparcie, jeśli chodzi o osoby, które zmagają się z niekontrolowaną potrzebą związaną z uczestnictwem w grach pieniężnych. Mogą one często nie uświadamiać sobie, że to, co wcześniej było ich hobby i niewinną próbą zdobycia odrobiny pieniędzy, stało się poważną chorobą. Uzależnienie od hazardu nie pozwala na normalne i zdrowe funkcjonowanie i podlega leczeniu polegającemu na terapii i przyjmowaniu leków.

Rodzaje gier hazardowych

Uzależnić się można od każdej gry pieniężnej, która istnieje. Nie ma tutaj reguł – gra nie musi być znana i popularna wśród osób próbujących zdobyć trochę pieniędzy. Nie zmienia to jednak faktu, że ciągłe uczestniczenie w rozgrywkach, w których można wygrać lub przegrać środki finansowe to hazard.

Najczęstsze czynności, które opanowują wolną wolę człowieka i podporządkowują sobie jego zachowanie to między innymi:

  • gry liczbowe, takie jak losowania telewizyjne bądź internetowe,
  • wszelkiego rodzaju loterie,
  • gry w karty lub kości,
  • automaty,
  • gry popularne w kasynach.

Etapy uzależnienia

Przejęcie kontroli nad wolą człowieka nie pojawia się od razu; okazyjne kupowanie zdrapek to także nie wyznacznik, który miałby sugerować narastające zagrożenie. Bycie zmuszonym przez swój własny organizm i swoją własna psychikę do tego, aby zagrać o pieniądze nadchodzi stopniowo. Najczęściej uaktywnia się po kilku wygranych – chory zaczyna mieć wrażenie, że jest to łatwy sposób na wzbogacenie się. Niestety, stracone pieniądze sprawiają, że zaczyna popadać w coraz poważniejsze problemy finansowe. Może doprowadzić to do zaciągnięcia pożyczek i popadnięcia w długi, kradzieży lub nawet samobójstwa.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Nasz ośrodek świadczy wsparcie w zakresie leczenia choroby zmuszającej do grania o pieniądze. Możliwe jest spokojne zakwaterowanie w komfortowych pokojach, a także ciągła opieka terapeutów oraz lekarzy. Chorzy uczestniczą w terapiach, w których poznają mechanizmy działania uzależnienia oraz sposoby na radzenie sobie z chęcią zaangażowania się w gry hazardowe. Możliwa jest także farmakoterapia przepisana przez lekarza specjalistę.