Leczenie lekomanii

Mimo, że lekomania często nie przychodzi do głowy jako pierwsza, kiedy myślimy o uzależnieniach, to i tak pozostaje równie wyniszczająca i groźna jak alkoholizm czy narkomania. Lekomania to trudna choroba, która przychodzi powoli i niezauważalnie, wyniszcza organizm chorego w podobny sposób, jak inne używki.

Jakie środki grożą lekomanią?

Trudno wypisać wszystkie rodzaje tego uzależnienia – można by rzec, że ile rodzajów farmaceutyków, tyle możliwości uzależnienia. Oczywiście, w środkach znajdują się substancje mniej lub bardziej wpływające na organizm, co sprawia, że niektóre związki chemiczne łatwiej wpływają na ciało i psychikę, a inne trudniej. Należy jednak być ostrożnym – można uzależnić się nawet od zwykłych tabletek przeciwbólowych, zawierających paracetamol lub ibuprofen.

Jedną z najczęściej kojarzących się chorób, związanych z lekami, jest zależność organizmu od środków nasennych. Te silne tabletki przepisywane są często przez lekarzy osobom, które np. cierpią na bezsenność, silne migreny lub zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe. Po czasie, farmaceutyki mogą przestać być środkiem branym w kłopotach ze snem, a zaczynają być ucieczką od nerwów oraz stresu.

Uzależniające leki

Oczywiście, istnieje wiele środków farmaceutycznych, które są silnie uzależniające, jak np. benzodiazepiny, czyli farmaceutyki bardzo silnie uspokajające. Niezależnie od rodzaju substancji uzależniającej, należy pamiętać, że lekomania to poważna choroba. W naszym ośrodku świadczymy wsparcie wszystkim osobom, które zmagają się z tym problemem. Terapie prowadzone są przez psychoterapeutów oraz socjologów, a chorzy otrzymują konieczną pomoc farmakologiczną. Pobyt w ośrodku to głównie zajęcia (grupowe i indywidualne), terapie oraz czas na wyciszenie i zrozumienie swojej choroby, przy pomocy materiałów dostarczonych przez specjalistów. Prowadzona wielotorowo terapia może pomóc w uświadomieniu sobie mechanizmów własnego działania oraz wyjściu z uzależnienia.

Leczenie może odbywać się zarówno w formie ambulatoryjnej, jak i wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Zapewniamy zwolnienie chorobowe do pracy na cały czas trwania terapii.