Leczenie lekomanii

Mimo, że lekomania często nie przychodzi do głowy jako pierwsza, kiedy myślimy o uzależnieniach, to i tak pozostaje równie wyniszczająca i groźna jak alkoholizm czy narkomania. Lekomania to trudna choroba, która przychodzi powoli i niezauważalnie, wyniszcza organizm chorego w podobny sposób, jak inne używki.

Jakie środki grożą lekomanią?

Trudno wypisać wszystkie rodzaje tego uzależnienia – można by rzec, że ile rodzajów farmaceutyków, tyle możliwości uzależnienia. Oczywiście, w środkach znajdują się substancje mniej lub bardziej wpływające na organizm, co sprawia, że niektóre związki chemiczne łatwiej wpływają na ciało i psychikę, a inne trudniej.

Jedną z najczęściej kojarzących się chorób, związanych z lekami, jest zależność organizmu od środków nasennych. Te silne tabletki przepisywane są często przez lekarzy osobom, które np. cierpią na bezsenność, silne migreny lub zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe. Po czasie, farmaceutyki mogą przestać być środkiem branym w kłopotach ze snem, a zaczynają być ucieczką od nerwów oraz stresu. Osoba zażywająca środki uspokajające zaczyna zauważać, że drobne sytuacje, z którymi wcześniej sobie radziła, zaczynają ją przytłaczać.

Kiedy zgłosić się po pomoc?

Zgłoszenie się na terapię uzależnienia od leków powinno nastąpić jak najszybciej, gdy zauważysz, że masz problem z nadużywaniem leków lub jesteś uzależniony. Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć skorzystanie z terapii uzależnienia od leków:

1. Objawy uzależnienia: Jeśli dostrzegasz, że rozwija się u Ciebie uzależnienie od leków, czyli potrzebujesz ich coraz więcej, by osiągnąć ten sam efekt, bądź doświadczasz nieprzyjemnych objawów odstawienia, to jest to sygnał, że warto szukać pomocy. Często objawom odstawienia leków towarzyszy niepokój, lęk, irytacja, złość.

2. Problemy zdrowotne i psychospołeczne: Jeśli nadużywanie leków prowadzi do problemów zdrowotnych, psychicznych lub społecznych, takich jak problemy z relacjami, utrata pracy, kłopoty finansowe, warto rozważyć terapię jako sposób na radzenie sobie z tymi konsekwencjami. Osoba uzależniona może czuć niechęc do konktaktów społecznych.

3. Życie codzienne ulega pogorszeniu: Jeśli uzależnienie od leków zaczyna wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie, a sprawy takie jak praca, rodzina, przyjaźnie cierpią z tego powodu, terapia może być niezbędna.

4. Chęć zmiany: Jeśli sam zdajesz sobie sprawę z problemu i odczuwasz chęć zmiany swojego zachowania, to jest dobry moment na rozpoczęcie terapii.

5. Wsparcie od bliskich: Jeśli bliscy zauważyli, że masz problem z uzależnieniem od leków i zwracają Ci uwagę na potrzebę pomocy, warto skonsultować się z profesjonalistą.

W każdym przypadku, jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą psychoterapii uzależnić, który pomoże ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie kroki terapeutyczne. Zgłoszenie się po pomoc na etapie wczesnym może zwiększyć szanse na skuteczną rehabilitację i odzyskanie pełni życia.

 

Uzależniające leki

Oczywiście, istnieje wiele środków farmaceutycznych, które są silnie uzależniające, jak np. benzodiazepiny, czyli farmaceutyki bardzo silnie uspokajające. Niezależnie od rodzaju substancji uzależniającej, należy pamiętać, że lekomania to poważna choroba. W naszym ośrodku świadczymy wsparcie wszystkim osobom, które zmagają się z tym problemem. Terapie prowadzone są przez psychoterapeutów uzależnień oraz psychologów, a chorzy otrzymują konieczną pomoc detoksykacyjną. Pobyt w ośrodku to głównie zajęcia (grupowe i indywidualne), terapie oraz czas na wyciszenie i zrozumienie swojej choroby, przy pomocy materiałów dostarczonych przez specjalistów. Prowadzona wielotorowo terapia może pomóc w uświadomieniu sobie mechanizmów własnego działania oraz wyjściu z uzależnienia.

Leczenie może odbywa się stacjonarnie, aby zwiększyć skuteczność psychoterapii. Zapewniamy zwolnienie chorobowe do pracy na cały czas trwania pobytu.